Sted
Redmark
Hasserisbymidte 6
9000 Aalborg
Pris
Gratis for medlemmer. 250 kr eks moms for ikke medlemmer
Tilmelding
Overvejer du salg af din virksomhed – nu eller på sigt?
Et virksomhedssalg er for de fleste ejerledere den største økonomiske beslutning i livet. Alligevel bliver processen ofte først konkret, når en køber banker på døren – eller når tiden pludselig føles rigtig.
Men værdien af en virksomhed skabes ikke i forhandlingslokalet. Den skabes i årene op til.
Markedet for virksomhedsoverdragelser er i konstant bevægelse, og den afgørende faktor er næsten altid virksomhedens egen robusthed, skalerbarhed og dokumenterede indtjening. Med den rette salgsmodning kan man ikke alene øge prisen, men også forbedre vilkår, reducere risiko og styrke sin forhandlingsposition markant.
På dette morgenmøde sætter vi fokus på hele rejsen:
Fra de første overvejelser om salg, over værdiansættelse og forhandling, til closing – og ikke mindst det strategiske forarbejde, der kan gøre forskellen på en god handel og en optimal handel.
Uanset om du planlægger salg inden for få år eller blot ønsker at gøre din virksomhed mere attraktiv og robust, giver indsigt i salgsmodning et stærkere strategisk afsæt.
Vi glæder os til at byde dig velkommen til en formiddag med konkrete perspektiver, praktiske erfaringer og mulighed for sparring.
![]()
PROGRAM
08.30 Kaffe og netværk
08.45 Velkomst
08.50 Oplæg ved Asbjørn Otillius og Jacob Kallestrup
- Værdiansættelse: hvad bestemmer prisen?
- Typiske multipler og hvad de afhænger af
- Normalisering: hvad justeres der for (og hvorfor)
- Vilkår der påvirker handlen: earn-out mv.
- Transaktionsprocessen: fra første overvejelser til closing
- Overvejelser og beslutning om salg
- Forberedelse og opstart af proces
- Market sounding og hvordan vi kan gå i markedet
- Køberdialog og forhandling
- Signing og closing
- Salgsmodning og værdiforøgende aktiviteter
- Hvad salgsmodning er, og hvorfor det påvirker værdiansættelsen og vilkår
- Typiske værdiforøgende aktiviteter før salg
- Faldgrubber og hvad man skal undgå
09.45 Kaffe og netværk
10.00 Tak for i dag
Tilbage til arrangementsoversigt
Andre
arrangementer
Folkemødet på Bornholm
Igen i år tager Erhverv Norddanmark til Folkemødet på Bornholm. Vi flyver tur-retur samme dag i eget fly og oplever solskinsøens program spækket med spændende indslag - og naturligvis mulighed for at netværke og nyde god mad undervejs.
Læs mere
Generalforsamling med forsvarstema
Erhverv Norddanmarks generalforsamling byder traditionen tro på gæstetalere - denne gang under overskiften "Forsvar"
Læs mere
NEXT – En festival om fremtiden
I samarbejde med Erhverv Norddanmark inviterer Folkeuniversitetet til fremtidsfestival, der over to dage giver nye perspektiver om fremtiden for mennesker, samfund og fællesskaber.
Læs mere