Sted
Musikkens Hus
Musikkens Pl. 1
9000 Aalborg
Pris
Gratis for medlemmer og inviterede
Ikke-medlemmer 250 kr. ekskl. moms.
Tilmelding
Tilmeldingsfrist:
Mandag 5. januar kl. 10.00
Erhverv Norddanmarks nytårskur 2026
Den første tirsdag i 2026 - det er 6. januar - har du endnu en gang mulighed for at byde et nyt år velkommen sammen med hundredevis af andre medlemmer af Erhverv Norddanmark.
Glæd dig til for første gang at høre et indlæg fra koncernchef Michael Rasmussen, der repræsenterer vores hovedpartner Spar Nord Nykredit.
Desuden får vi besøg af Aalborgs borgmester Lasse Frimand Jensen, der vil fortælle lidt om det forgangne år, men ikke mindst rette blikket mod udfordringer og muligheder i 2026. Desuden vil den nytiltrådte By & Land-rådmand Peter Lindholt fortælle om nogle af sine fokusområder i den periode, han netop har taget hul på.
Endelig vil Erhverv Norddanmarks formand Rasmus Haugaard sætte ord på nogle af de ting, vi som regionens samlende erhvervspolitiske organisation vil fokusere på i det nye år.
Program:
- Kl. 14.30-15.00: Registrering
- Kl. 15.00-15.20: Velkomst og indlæg ved formand Rasmus Haugaard, Erhverv Norddanmark
- Kl. 15.20-15.45: Indlæg ved koncerndirektør Michael Rasmussen, Spar Nord Nykredit
- Kl. 15.45-16.15: Bobler, kransekage og netværk
- Kl. 16.15-16.35: Indlæg ved borgmester Lasse Frimand Jensen, Aalborg Kommune
- Kl. 16.35-16.45: Indlæg ved By & Land-rådmand Peter Lindholt, Aalborg Kommune
- Kl. 16.45-16.55: Talk mellem indlægsholderne
- Kl. 16-55-17.10: Uddeling af Små Job Med Mening-prisen
- Kl. 17.10: Tak for i dag
Ved afbud:
Hvis du har tilmeldt dig arrangementet og bliver forhindret, vil vi meget gerne vide dette så hurtigt som muligt, så andre har mulighed for at deltage i stedet.
Afbud efter tilmeldingsfristen bedes ske via mail til info@erhvervnorddanmark.dk
Såfremt du ikke har meldt afbud, vil du blive opkrævet et no show-gebyr på 250 kr. ekskl. moms.
Tilbage til arrangementsoversigt
Andre
arrangementer
Senior Norddanmark på virksomhedsbesøg hos KS Gruppen
KS Gruppen har over 17.500 varenr. oprettet, det drejer sig om hjul, vogne eller skabe. En spændende virksomhed som har eksisteret 1964
Læs mere
Folkemødet på Bornholm
Igen i år tager Erhverv Norddanmark til Folkemødet på Bornholm. Vi flyver tur-retur samme dag i eget fly og oplever solskinsøens program spækket med spændende indslag - og naturligvis mulighed for at netværke og nyde god mad undervejs.
Læs mere
Erhverv Norddanmarks nytårskur
Få dage inde i den nye byrådsperiode mødes vi endnu en gang med Aalborgs borgmester for at høre, hvad der er fokusområderne i 2026 - desuden får vi besøg af koncernchef Michael Rasmussen fra Spar Nord Nykredit.
Læs mere