hvid pil Arrangementer

Året igennem masser af arrangementer af særlig interesse for medlemmerne


hvid pil Erhvervspolitik

Vi realiserer erhvervspolitiske mærkesager af relevans for Nordjylland


hvid pil Elevate

Mød vores netværksgruppe for regionens yngre talenter og ildsjæle


hvid pil Nyheder

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og læs de seneste debatindlæg


Member to member

Gode tilbud fra medlem til medlem - skal vi ha' dit med?

hvid pil Partner

Bliv partner - og læs mere om Erhverv Norddanmarks partnere


hvid pil Medlemskab

Sådan kommer du med, det får du ud af det og så lidt koster det


International

We aim to be the region’s most significant business organisation

hvid pil Kontakt

Mød vores medarbejdere og se kontaktinformation her


klok
Tid
onsdag den 11. november
Kl. 14.30 - 16.30

Tilføj til kalender
Sted
Sted

Beierholm
Langagervej 1
9220 Aalborg


Pris
Pris

Gratis
For medlemmer, kunder og inviterede.


Tilmelding
Tilmelding

Tilmeld dig via formularen nedenfor.
Tilmeldingsfrist er 6. november kl. 12.00.

Tilmelding

Ønsker du en gæst med, bedes du lave en ny tilmelding for gæsten.

Vi stiller skarpt på midtvejsvalget i USA - med Anders Agner

I samarbejde med Sparekassen Danmark og Beierholm har vi fornøjelsen af at invitere til dette spændende arrangement!

Til november går USA til midtvejsvalg og betydningen af udfaldet er omfattende. Ikke bare for amerikanerne, men også for danske virksomhedsinteresser. Der er derfor god grund til at følge godt med i, hvad der sker i amerikansk politik, hvis man driver virksomhed i Danmark. Ikke kun hvis virksomheden har amerikanske interesser, men generelt. For hvilken vej bevæger USA sig rent politisk? Kommer der til at ske ændringer i områder som toldsatser, frihandel og den grønne dagsorden? Og hvordan vil USA’s internationale ageren have indflydelse, eksempelvis på energiområdet?

Disse og andre centrale spørgsmål kommer chefredaktør Anders Agner fra netmediet Kongressen.com ind på, når vi kort efter midtvejsvalget stiller skarpt på øjeblikkets USA.


Et ofte overset element, hvad angår amerikansk politik er, hvad der foregår på delstatsniveau. En stor del af den politiske beslutningskraft, der er betydning for danske virksomheder, ligger i staterne og derfor er det mindst lige så vigtigt at vide, hvad der sker i de enkelte delstater, som hvad der foregår i Washington D.C. Det får vi også indsigt i til dette arrangement.  

Program

  • Kl. 14.30: Ankomst, registrering og netværk
  • Kl. 15.00: Velkomst ved Sparekassen Danmark og Beierholm
  • Kl. 15.15: Oplæg ved Anders Agner
  • Kl. 16.00: Spørgsmål fra salen
  • Kl. 16.30: Tak for i dag


Anders Agner

Anders  har i mere end et årti formidlet amerikansk politik i radio, tv og i print samtidig med at være chefredaktør på net-mediet Kongressen.com. Han har skrevet en lang række bøger om amerikansk politik og historie og udgiver flere succesfulde podcasts, herunder POTUS og ”Staterne gennem 250 år.” Han rejser ofte til USA og taler med sine kilder over hele landet. 

Som det har været gældende i alle de år Anders har holdt oplæg, er hans tilgang, at det ikke kun handler om, hvad der sker, men i endnu højere grad, hvad der kommer til at ske og hvad det får af betydning.

 


Tilbage til arrangementsoversigt

Andre
arrangementer

550X350 Fremtiden For Aalborg
24 november 2026 - kl. 14.30 - 17.30

Hvordan ser fremtiden ud for virksomheder i Aalborg?

Hvad kommer til at præge virksomhedernes muligheder i 2027 – og hvor skal du som ejerleder rette blikket hen? Det kommer vi denne dag til at sætte fokus på, hvor der vil blive inddraget perspektiver på økonomi, strategi og salg.

Læs mere
Gul Grøn 550X350
5 januar 2027 - kl. 14.30 - 17.00

Erhverv Norddanmarks nytårskur

Få dage inde i det nye år mødes vi endnu en gang med Aalborgs borgmester for at høre, hvad der er fokusområderne i 2027 - desuden får vi besøg af koncernchef Michael Rasmussen fra Spar Nord Nykredit.

Læs mere
550X350 Verdenssituationen Lige Nu
27 oktober 2026 - kl. 08.30-10.30

Verdenssituationen lige nu - med Peter Viggo Jakobsen

Kom og hør seneste nyt om verdenssituationen anskuet af en af Danmarks skarpeste analytikere, ph.d. i international politik og lektor ved Institut for Strategi og Krigsstudier, Forsvarsakademiet

Læs mere